NETA KİMYA

HALI BAKIM PROBLEMLERİ
HALI BAKIM PROBLEMLERİ

Halı Bakım Problemleri, oluşan problemlerin konularına göre tanımı, problemlerin nedenleri, uygulama hataları ve çözüm önerileri ile, dozaj ekipmanı ve kimyasal dozajlama problemleri ve çözümleri.

HALI BAKIM PROBLEMLERİ

Oluşan ProblemProblemin NedeniÇözüm Önerileri
Halıda keçeleşme* Uygun olmayan kimyasal kullanımı* Genelde kuru köpük uygulamalarında uygun olmayan ürün ve köpük jeneratörsüz temizlik yapılması sonucu halılarda kalan bakiye deterjan kalıntısı halıda keçeleşme ve daha çabuk kirlenmeye yol açmaktadır, uygun temizlik metodu seçilmelidir.
Halının yıkama sonrası leke kusması* Uygun olmayan kimyasal kullanımı ve metod kullanımı
* Halı yıkama işleminden önce yapılan lokal leke sökme işlemi yetersiz
* Bazı halıların zemine uygulanması esnasında kullanılan yapıştırıcılar, halı temizliği sırasında temizlik ürünleri ile çözünerek leke yapmaktadır. Bu tip zemine yapıştırılmış halılarda temizlik, kuru köpük sistemi ile yapılmalıdır.
* Halı üzerinde görünen lekenin halı içinde yayılmış olan kısmı daha büyük olabilir leke sökme işleminde leke sökücü ürün ve ıslak kuru makine kullanarak daha iyi etkin halı temizliği yapılabilir
Halıda lokal temizlik ve leke sökme sonrasında oluşan renk ve ton farkı* Halının lokal temizliyecilerinden sonra oluşturduğu temizlik lekesi* Eğer lokal leke sökme öncesinde halılar aşırı miktarda kirli ise lokal leke sökme işlemi sonrası halının temizlenen kısmı ile halının geri kalanında bir ton farkı meydana gelecektir. Bunun giderilmesini sağlamak için halının tümünün yıkanması gerekmektedir.
Halılarda yanık izi* Ziyaretçiler tarafından yere sigara külü düşürülerek oluşan leke* Bu gibi durumlarda yanan bukle halının üst kısmından dikkatlice ve makas yardımı ile kesilir
Halılarda mum ve sakız lekesi* Halı üzerinde sakız veya mum lekesi* Bu gibi durumlarda lekeli noktaya buz ile müdahale ederek sakız ve mum kalıntılarını dondurup kazıyınız. Geride kalan mum lekesi için halı leke sökücü kullanınız.
Halılarda oluşan çay kahve şarap vb. lekeler* Halı üzerine dökülen gıdaların oluşturduğu lekeler* Halıda bulunan lekelere lokal olarak kullanılan leke sökücü ile müdahale ediniz